بیان حقیقت، شهرزاد را از قصاص نجات داد


«قتل شبه عمد» است، نه «عمد». این تصمیمی بود که دیروز قضات عالی رتبه دادگاه کیفری درباره زنی جوان به نام شهرزاد گرفتند.

به گزارش همشهری، او متهم است که نامزدش را در یک درگیری به قتل رسانده و پرونده‌اش نیز با اتهام «قتل عمد» به دادگاه فرستاده شده بود اما وقتی قضات دادگاه دفاعیات وی را شنیدند اتهام او را به «قتل شبه عمد» تبدیل کردند تا او از مجازات قصاص نجات یابد.

بامداد ۲۴فروردین‌ماه امسال مرد جوانی با ضربه چاقوی نامزدش در خانه‌ای حوالی بزرگراه اشرفی اصفهانی به قتل رسید. زن جوان که به تنهایی زندگی می‌کرد ‌در جریان تحقیقات به پلیس گفت: بعد از فوت شوهرم مرد جوان که از دوستان او بود از من خواستگاری کرد و نامزد شدیم. در این مدت فهمیدم که نامزدم به مواد‌مخدر اعتیاد دارد و از ازدواج با او منصرف شدم تا اینکه او به خانه‌ام آمد و با یکدیگر درگیر شدیم و وی زخمی شد و در نهایت جانش را از دست داد. با اینکه شهرزاد ادعا می‌کرد که ناخواسته با چاقو به نامزدش ضربه زده اما پرونده او به اتهام قتل عمد به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در جلسه محاکمه که صبح دیروز در شعبه دهم به ریاست قاضی محمدباقر قربان‌زاده برگزار شد، ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد و اتهام شهرزاد را قتل عمد اعلام کرد، سپس پدر و مادر مقتول به‌عنوان اولیای دم خواستار قصاص شهرزاد شدند.

در ادامه زن جوان در دفاع از خودش گفت: نامزدم گاهی به خانه‌ام می‌آمد تا اینکه شب حادثه درحالی‌که غذا گرفته بود به خانه‌ام آمد. او علاوه بر غذا یک چاقو و یک پایپ نیز دستش بود. آنها را در خانه‌ام گذاشت و رفت.

متهم ادامه داد: چند ساعت بعد وقتی برگشت حالت عادی نداشت و با من درگیر شد. فهمیدم مواد مصرف کرده، گفتم که چرا دوباره سراغ مواد رفته ای؟ عصبانی شد و چاقویش را از روی جاکفشی برداشت. او را هل دادم و چاقو از دستش افتاد و خودم چاقو را برداشتم.

 

دسته چاقو در دست من و تیغه‌اش در دست او بود. موهایم را می‌کشید. گفتم رهایم کن و همزمان او را هل دادم و از در بیرون انداختم. بعد از چند لحظه وقتی در را باز کردم فهمیدم چاقو به گردنش برخورد کرده و مجروح شده است. به او آب دادم و از اورژانس کمک خواستم اما وقتی امدادگران رسیدند فوت شده بود.

وقتی حرف‌های شهرزاد به اینجا رسید، رئیس دادگاه ۱۰دقیقه تنفس اعلام کرد و همراه با مستشاران دادگاه وارد شور شد. با شروع مجدد جلسه محاکمه قاضی قربان‌زاده اعلام کرد که با توجه به «دفاعیات متهم» و «بریدگی سطحی بدن مقتول»، اتهام شهرزاد قتل شبه عمد است.

 

شهرزاد این بار در دفاع از خود گفت: من به هیچ وجه قصد به قتل رساندن نامزدم را نداشتم و ناخواسته باعث مرگش شدم. همچنین وکیل مدافع او در دفاع از موکلش اقدام او را خطای محض منجر به قتل دانست و خواستار تبرئه او شد. در نهایت با اخذ آخرین دفاع از متهم، قضات دادگاه وارد شور شدند.لینک منبع

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *